Štvou vás všichni doma? Rodiče, spolubydlící, partner? Možná je čas od nich odejít, říká psycholog

19. listopad 2020
V klidu

„Kapacity našeho mozku neuvěřitelně vyčerpává neustálé rozhodování a sebekontrola. Pokud tohle rozhodování nahradíme rutinou, šetříme kapacity mozku,“ vysvětluje psycholog Dalibor Špok, proč k nám ze všech stran doléhají odborná doporučení mít při home officu nebo domácím vzdělávání režim a plán.

„Budování rutin je obtížné a nepopulární. Na sociálních sítích raději hledáme různé návody, jak se rutině, třeba biflování slovíček, vyhnout a jak objevit nějakou lepší metodu. Žádná ale není,“ říká psycholog. Varuje i před prohozením denních a nočních aktivit.

„Jestli něco dělám ve dne nebo naopak v noci, rozhodně není jedno. V noci nám jinak funguje imunita, trávení i regenerace. Různé fáze dne mají různou ideální funkci pro organismus. Pokud v noci pracujeme, neprojevuje se to jen na naší kondici, ale i naší náladě,“ upozorňuje Špok.

Čtěte také

Psycholog taky vyzdvihuje roli samoty v našem životě. „Nápad, že partnerský vztah nejlíp utužíme tím, že budeme pořád spolu, je omyl. Každý potřebuje samotu, ta je obrovsky důležitá, mimo jiné i pro reflexi onoho vztahu,“ vysvětluje.

Co ale když sami nejsme nikdy? Co když nechodíme do školy ani do práce a všichni doma nás už doopravdy štvou? „Váš špatný pocit možná ukazuje správným směrem. Často nám druzí lidé doma lezou na nervy proto, že s nimi vůbec žijeme. Položme si tedy banální otázku: Musím s nimi žít? Není čas se posunout někam dál? Takhle jednoduché to může být,“ říká Dalibor Špok.

Vrátíme se po pandemii zpět, odkud jsme vyšli? Proč by to podle Dalibora Špoka byla veliká škoda? Poslechněte si nejnovější díl V klidu.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka