Talkshow Radia Wave: Naučil se synáček během 100 let republiky hospodařit? Rozhodoval Kovy a Magda Vášáryová

4. listopad 2018

Říjnová Talkshow Radia Wave se vrátila do vyprodané Archy ve velkém (špatném) stylu, aby oslavila ještě větší výročí. Pozvání přijaly dvě československé osobnosti zářící před kamerami, které se nevyhýbají politickým tématům: youtuber Karel „Kovy“ Kovář a herečka a politička Magda Vášáryová. Loureedovský gauč s hosty tradičně obklíčily dravé Čelisti Aleše Stuchlého a Dana Řeháka. O nemístná vyrušení se postaral Prokop Vejda na majku a Aid Kid za gramcem. Dokonce se i zpívalo.

Naše republika na rozdíl od Magdy Vášáryové oslavila sté výročí. A my jsme se to neprozíravě rozhodli oslavit už 24. 10. – na výročí vestfálského míru, což naštěstí nemělo za následek, že se nám prezentace k těmto dvěma dějinným událostem popletly. A i kdyby jo, tak se to ze zvukového záznamu nikdy nedozvíte, musíte příště dorazit.

Co si ze záznamu ale naopak poslechnout můžete, jsou odpovědi na následující otázky: cítí se Magda Vášáryová víc na tragédie, nebo na komedie? Víc jako herečka, nebo jako politička? Víc pobaveně, nebo zaskočeně, když od nás na rozloučenou dostane hulihrnek?

Kdy vlastně bylo samostatnému československému národu nejlíp? Máme první republiku zidealizovanou? Bylo lepší Nagano, nebo komunismus, protože bylo všechno zakázaný? A existovalo vůbec někdy něco jako československý národ?

Na to nám ani Kovy nebyl schopen s jistotou odpovědět. Ale tak aspoň, že se nepomočuje. Limit vulgarismů jsme tentokrát poněkud přesáhli, o což se překvapivě zasloužila kromě Toxxxova Masaryka i klasická literatura. Možná si ten záznam, spustitelný modrým tlačítkem „play“, pustím sám, abych zjistil, kolik nám toho vypípali.

Kovy pobavil i zaujal. Pohořel snad jen v porovnání s kovy alkalických zemin. A když se pak Dan rozhodl udělat tu nejhorší věc, kterou jsme se kdy návštěvníkům rozhodli udělat, samotné nás překvapilo, jak málo trapně to dopadlo. Od rozpačitého „ach synku, synku“ se malý sál Divadla Archa dopracoval k bujarému a hrdému sborovému zpěvu „nauč se, synáčku, hospodařit“.

Tak a příště naposledy! Sezonu zakončíme 12. 12. v Arše, stavte se osobně.

autoři: Prokop Vejda , Aleš Stuchlý , Daniel Řehák
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.