Universum na výletě za klokany

13. duben 2011

Universum se v pátek 8. dubna probíralo situací na ministerstvu školství, informovalo o kurzu EkoInkubátor dvou fakult Masarykovy univerzity a na závěr vycestovalo za studiem do Austrálie se studentem Davidem.

Ačkoli projekt Zelená úsporám přinesl více otázek než peněz lidem, kteří chtěli ulevit přírodě i své peněžence, ekologické projekty se v České republice začínají pozvolna dostávat do povědomí a obliby. Mnoho vesniček i podnikatelů, kterým pomáhají peníze z evropských fondů, se rozhodlo zaměřit na takzvané ekologické projekty, na kterých často dokážou i vydělat. Vizionáři na Masarykově univerzitě v Brně proto otevřeli studijní kurz zaměřený na environmentální podnikání, který se jmenuje EkoInkubátor. Pavel Cyprich si o projektu povídal s jeho manažerkou Mgr. Petrou Orsákovou.

Alespoň v rychlosti jsme v pátek v Universu probrali také události na ministerstvu školství... Ministr Josef Dobeš totiž minulý týden jmenoval svým ekonomickým poradcem bývalého kandidáta za nacionalistickou Národní stranu Ladislava Bátoru a dvěma operačním programům Evropské komise, které mají do škol a výzkumných ústavů v ČR přinést více než 100 miliard korun, hrozí zastavení kvůli chybám v jejich administrativě. Více ve zpravodajství.

S prvním opravdovým sluníčkem a blížícím se létem má člověk nutkání hned někam vyrazit. A proč ne třeba za klokany na kontinent plný pohodových surfařů, písečných pláží, aboriginů s didgeridoo a velkých plachetnic? Yep, do Austrálie. O studiu a životě tam jsme si v pátek povídali s Davidem.

autor: Pavel Cyprich
Spustit audio