Víc než Buddha? O Vimalakírtiho sútře s Janem Vihanem z Orientálního ústavu
Sinolog a znalec sanskrtu Jan Vihan přeložil a komentáři opatřil stěžejní dílo raného Buddhismu Vimalakírtiho sútru. V Hergot!u vyjasňuje její význam a vysvětluje, čím je tak výjimečná.
Žánr súter bývá v buddhistickém kontextu omezen na slova samotného Buddhy. Vimalakírtiho sútra se tomuto pravidlu vymyká – mluvčím a hlavním protagonistou zde není Buddha, nýbrž jeho stoupenec Vimalakírti.
Čtěte také
Nesmíme si jej však plést ani s mnoha Buddhovými mnišskými stoupenci. Vimalakírti totiž nebyl jen tak obyčejným smrtelníkem.
Podle buddhistické nauky jsou všichni lidé determinováni svými předchozími činy k určitému údělu. Vimalakírti se z tohoto karmického koloběhu osvobodil. Je bytostí, která byla schopna zpřetrhat karmická pouta a osvobodit se tak od svých minulých činů.
A konečně je tu Vimalakírtiho původ. Ten, jehož jméno znamená „neposkvrněná pověst“ – a přitom se nebojí navštěvovat nalévárny či nevěstince – nepochází z našeho světa.
Jakou nauku Vimalakírti přináší a jak jeho učení ovlivňuje buddhismus? Proč je tolik oblíbený v Číně a Japonsku? Poslechněte si nový Hergot!
Související
-
Slova, slova, slova a meditace. O setkání judaismu a buddhismu s hebraistou Alešem Weissem
Hebraista Aleš Weiss se zaměřil na důležité židovské náboženské texty, které nějakým způsobem reflektují buddhismus, a napsal o tom knihu.
-
Zemřel Thich Nhat Hanh, zenový mistr, blízký přítel Martina Luthera Kinga a otec mindfulness
V sobotu 22. ledna zemřel v úctyhodném věku 95 let zenový mistr Thich Nhat Hanh, podle mnohých vůbec nejvýznamnější osobnost současného buddhismu, hned po 14. dalajlámovi.
-
Radikální buddhismus konfrontuje myšlenky asijských mnichů, západních expertů i Egona Bondyho
Za vznikem české antologie Radikální buddhismus, kterou právě vydalo Nakladatelství Anarchistické federace, stojí mystická zkušenost.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka