Vít Klusák o natáčení dokumentu V síti: Byla to jízda do pekla

7. červen 2019

Chystaný dokument V síti o zneužívání dětí na internetu zobrazuje děsivou realitu, s níž se mohou setkat děti na sociálních sítích. Jaké bylo při natáčení nahlížet do příběhů mužů, kteří masturbují před dětmi? A jaké dopady mělo natáčení na život mladých hereček? O tom mluvil v Diagnóze F jeden z autorů dokumentu Vít Klusák.

Film začal vznikat nejdříve jako virální video, které mělo upozornit na zneužívání dětí na internetu. Až později se tvůrci rozhodli, že si téma zaslouží více prostoru, a změnili formát. „Vždycky když jsme si mysleli, že už jsme nejhlouběji v tom příběhu, tak nastalo ještě něco mnohem strašlivějšího,“ parafrázuje slova kolegyně Báry Chalupové dokumentarista Vít Klusák a naznačuje, že o překvapení při natáčení nebyla nouze. „První dva tři dny jsme hodně uhýbali pohledem, moc se nám nechtělo koukat na monitory, protože tam hned v prvních vteřinách někdo masturboval,“ popisuje vlastní prožívání Klusák.

Klusák o svém dokumentu V síti: Nejde jen o pedofily, muži cílí na děti na internetu pro jejich manipulovatelnost

Vít Klusák

Chystaný celovečerní dokumentární film V síti specifickým způsobem otevírá téma zneužívání dětí na internetu. Snímek s podtitulem „z lovců se stanou lovení“, mapující průběh tohoto fenoménu od virtuálního seznámení až po reálné schůzky s predátory, natočili Vít Klusák a Barbora Chalupová. „Většina z těch mužů jsou z psychosexuálního hlediska normální. Cílí na děti, protože jsou snadněji manipulovatelné,“ vyvrací Klusák mýtus, že by se jednalo především o pedofily.

Při natáčení byla přítomná i psycholožka Zora Dušková, která má s tématem zneužívání dětí na internetu, coby ředitelka Linky důvěry, velké zkušenosti, neboť právě na telefonickou pomoc Linky důvěry se děti mnohdy obracejí. Kromě toho byla psycholožka k dispozici i pro případ, že by natáčení způsobilo herečkám či jiným členům štábu nějaké trauma. Dvě ze tří hereček nabídku psychologické pomoci skutečně využily.

Co prožívaly dospělé herečky po tak intenzivním útoku predátorů ve virtuálním světě? Kdo jsou muži, kteří jim psali či masturbovali do webkamery? A proč a jak chce Vít Klusák pomáhat predátorům? Poslechněte si Diagnózu F s dokumentaristou Vítem Klusákem.

Spustit audio

Související