Voda konečně nabývá hodnoty. Jedno spláchnutí stojí korunu, upozorňuje ochránce přírody Petr Stýblo
Ceny vodného a točného se zvedají. To nezní jako dobrá zpráva, ale… nepřinutí nás to alespoň k tomu, abychom s touto vzácnou tekutinou konečně šetřili? „Voda z naší krajiny mizí, a proto je prostě je nutné s ní šetřit. To, že se zvedla její cena, je dobře. Lidi to donutí přemýšlet, jak s ní šetřit,“ uvádí Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody, kterého si do nového Finančáku pozvali Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec.
Podle odborníka existuje mnoho každodenních návyků, díky kterým budete vodou méně plýtvat. Lze například zauvažovat nad tím, jestli je pokaždé nutné splachovat toaletu – jedno spláchnutí teď vyjde na korunu. Vodu, ve které vaříte vajíčka, také třeba nevylévejte do dřezu, ale po vychladnutí s ní zalijte kytky. Právě zalévání květin pitnou vodou považuje Stýblo za barbarství, stejně tak jako to, že jí někteří lidé napouští bazény.
Jaké jsou nejlepší rady, jak vodou neplýtvat? Mýt nádobí v ruce, nebo v myčce? Jak kvalitní je voda z kohoutku? A co si ochránce přírody myslí o umělém zasněžování? Poslechněte si nový Finančák.
Související
-
Voda všechno propojuje. Hydrobiolog varuje před splašky, které při deštích tečou do řek
Svět je složitý a řešení problémů jsou náročná. Například takové letní koupání. Nic banálnějšího snad ani není a ejhle.
-
Krátké anglické trávníky jsou sterilní jako beton, říká Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody
Nejen na zahradách, ale i ve volné přírodě nám před očima vymírají ptáci, savci, ryby i hmyz. Z české krajiny se ztrácí desítky živočišných druhů.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.