Z domu v Nebrasce do temného sklepení. Ethel Cain listuje na nové desce almanachem hororové poetiky
Výrazný ohlas vzbudila nejpozději albem Preacher’s Wife, na kterém v roce 2022 přišla s intenzivním pojetím písničkářství vycházejícího z jižanské gotiky. Perverts, novinka americké hudebnice Ethel Cain, ale zachází mnohem dál. Na devadesát minut dlouhé nahrávce se střídají komorní písničky s temnými ambientními plochami, které nezřídka působí jako démonické vyznání.
Album Perverts představuje jakousi narušenou modlitbu, děsuplný vzkaz z nebeského zásvětí, které ale více než únikový žánr představuje hudbu napojenou na diagnózy současné společnosti. K jejím poryvům se ostatně Ethel Cain neváhá vyjadřovat a její desky představují přiznané hledání cesty mizérií dnešních dní. V důrazu na intimitu dávají smysl paralely s tvorbou Midwife nebo Grouper. Tentokrát ale není mimo ani skloňovat návaznost na Nurse With Wound.
Nepříjemná tenze ovládá i noisový projekt NBDY, který se v aktuálním tracku vydal do trní malinového údolí. Míjení – spíše než setkání – terénních nahrávek z přírody a brutálních industriálních zvuků vytváří nepříjemnou, ale taky fascinující tenzi, jaká si říká o soustředěný poslech, který nenaruší ani celková nepříjemná nervnost kompozice. Hudba riziková jako kácení stromů.
Na které nadcházející koncerty se těší Modeláři nejvíce a bude jim na nich do skoku? Je australský postpunk odlišný od toho britského? A kdo najde odvahu ponořit se do desetiminutové hlukové lázně a najde v ní krásu?
Související
-
Táhnout mrtvého jelena do útrob spirály. Průlet tvorbou Liz Harris aka Grouper
Letos uplynulo patnáct let od vydání stěžejní desky americké introvertní výtvarnice a hudebnice Liz Harris aka Grouper nesoucí název Dragging a Dead Deer Up a Hill.
-
Rok, který nebyl: funerální tóny Wrekmeister Harmonies či Midwife i ozvěny života Hackedepicciotto
Týden po první bilanci navazují Modeláři tam, kde před Štědrým dnem skončili.
-
Temná hudba roku 2020 – od blackmetalové symfonie po mimořádné album nepravděpodobných hvězd
Bilančních žebříčků všeho druhu se na nás s koncem roku hrne snad ještě více, než kolik dobré hudby jsme v jeho průběhu mohli slyšet. A že jí zase bylo!
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.