Za příběhem hypnotizéra Břetislava Kafky mlhavým krajem červené hlíny

12. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bludičky na výpravě za příběhem hypnotizéra Břetislava Kafky mlhavým krajem červené hlíny

Na hřebenech Jestřebích hor žili odjakživa „duchaři a písmáci“, tvrdí Karel Čapek ve svých vzpomínkách na rodný kraj. Co tím měl přesně na mysli, není jisté. Tradice zvláštních duchovně založených lidí se tu však udržela dodnes. Jana Římanová a Hanka Veljačiková se vypravily po stopách zakladatele české parapsychologie a hypnotizéra Břetislava Kafky, který v kraji působil až do 60. let minulého století.

Břetislav Kafka byl povoláním sochař a kameník z Červeného Kostelce. Od dětství údajně trpěl řadou neduhů, se kterými se vyrovnával posilováním své vůle. První hypnotizérské pokusy konal na svých kolezích na stavbě a později v divadle v Hradci Králové, kde vystupoval.

V socialistickém Československu, odříznutý od západních alternativních výzkumů, vyvinul vlastní alternativní pohled na vesmír a neúnavně se věnoval hypnotizérským pokusům. Postupně rozvinul celou parapsychologickou teorii a napsal o ní několik knih. I když oficiálně měl i své civilní zaměstnání, v kraji byl známý jako léčitel a mystik a pravděpodobně byl sledován Státní bezpečností.

Kdy pocítil mladý Kafka poprvé své hypnotizérské schopnosti? Jak probíhaly jeho pokusy se senzitivními médii, při kterých se údajně objevovaly zhmotnělé končetiny, a podle některých tvrzení dokonce i lidská hlava? Poslechněte si celé Bludičky!

autoři: Jana Římanová , Hanka Veljačiková
Spustit audio