Ženy se bojí, že budou za mrchy, když požádají o vyšší plat

26. červen 2024

Ivana a Zuzana tentokrát přivítaly socioložku a členku standupové dvojice Duo docentky, která se jala vyprávět o tom, proč mají ženy za stejnou práci méně peněz a zda říct si o zvýšení platu opravdu kazí náladu v kolektivu.

Ivanka vyjádřila nepochopení pro to, proč se nedá mluvit o výši konta stejně jako třeba o nákupech, protože ona je pro radikální upřímnost ve všech ohledech, i když je hovor o korunkách většinou společností vnímáno jako příliš intimní. Lucie zmínila, že mluvit o financích negeneruje nerovnost, která tu stejnak je, ale upozorňuje na ni, takže se pak těžko obhajuje, proč má Franta více peněz než Líba.

Zuzana se pak ještě doptávala, jak mluvit vlídně s lidmi, kteří si stěžují na 84 pohlaví a lámou si hlavu nad tím, co je ten gender. Lucie ještě zmínila, že peníze jsou mocenským prostředkem i v rámci domácnosti - a mohlo se jít pomalu domů.

Pokud třeba nechcete rovnou svrhnout patriarchát, ale alespoň toužíte začít tzv. vydělávat balík (a je jedno zda se identifikujete jako žena, nebo muž, nebo jinak), tak si poslechněte Buchty a možná už vám docvakne, jak na to.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.