Cyklistický green deal. Nutnost, póza, podřezávání větve, nebo inspirace pro ostatní sporty?
Cyklistická sezona je sice převážně u konce, ale tenhle sport si vždy najde nějaké téma, o kterém se dá mluvit. Tentokrát se o něj postaral prezident Mezinárodní cyklistické unie David Lappartient, který předestřel poměrně ambiciózní plán, jak se má cyklistika chovat v době klimatických změn. Jde jen o prázdné floskule a snahu vypadat dobře navenek? Nebo je zatím upřímná snaha, jak tenhle sport, který se tváří zeleně, ale tak úplně zelený není, změnit?
David Lappartient je hromadným sběratelem funkcí: je prezidentem départmentu Morbihan, stojí v čele Francouzského olympijského výboru i Mezinárodní cyklistické unie. Jeho plán nejnovější plán zní ambiciózně: do roku 2030 by týmy i závody měly stlačit své emise na polovinu a navíc se stát uhlíkově neutrálními. Oboje je v souladu s cíli Pařížské úmluvy.
Jak toho ale reálně chce dosáhnout? Obrysy jsou nejisté, Lappartient ovšem tvrdí, že se tento sport může v mnohém zlepšit. „Třeba v přeletech během cyklistických Grand Tour, které někdy dosahují i tisíce kilometrů. Nebo v přechodu ze spalovacích motorů v doprovodných vozech na hybridní nebo elektrické,“ navrhuje.
A není to ostatně jen návrh: Lappartient například cyklistickým týmům hrozí, že pokud podmínky nesplní, neschválí jim profesionální licenci. To by pro ně znamenalo existenční katastrofu. „Myslím si, že z jedné strany to je snaha zalíbit se, ale určitě tam je i vědomí toho, že některé věci už do 21. století nepatří,“ míní Vojta Jírovec.
Čtěte také
O které jde? „Třeba o dlouhé přelety nebo starty v cizích zemích, jako když Giro d’Italia začínalo v Izraeli a chtělo mít start v Japonsku,“ popisuje. „A pomoci by mohlo třeba i to, kdyby se Tour de France vzdala své tradiční reklamní karavany, která opravdu zůstala mentálně v dvacátém století,“ dodává.
V profesionální cyklistice se momentálně mluví o poměrně ambiciózních plánech na snížení emisí a ekologického dopadu na životní prostředí. Jak toho chce tento sport dosáhnout a čím škodí přírodě nejvíce? Poslechněte si nový díl sportovního magazínu Tribuna.
Související
-
Tour de France: cyklistika je čistší, ale stále výrazně evropská, nahoru jdou ženy
Tour de France letos oslavila 120 let své existence. Nádherné jubileum by slavnému cyklistickému závodu mohly jiné podniky a sporty závidět. V jakém stavu se Tour nachází?
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.