Děti nejsou stejné, rodiče taky ne. Univerzální návod výchovy neexistuje, říká autorka Teorie typů

29. červenec 2020

Největší audioportál na českém internetu

děti | Foto: Unsplash, CC0 1.0

Jaké typy dětí i rodičů existují, kolik jich je a jak je poznáme? Jak Teorie typů pracuje se vztekem nebo studem? Poslechněte si Houpačky

„Univerzální pravidlo, jak reagovat na dětský vztek, stud nebo další emoce, neexistuje. Existují ale typy dětí i rodičů, a když je známe, můžeme s nimi dobře pracovat,“ říká psycholožka Šárka Miková. Její Teorie typů vychází z analytické psychologie Carla Gustava Junga. Říká, že se rodíme s nějakým typem nastavení a tento typ pak zásadně určuje naše vnímání a prožívání.

Jednotlivé typy se podle Mikové projevují v každodenních situacích a reakce dětí někdy z pohledu dospělých nedávají smysl. „Dítě pláče, když mu podáte perník, který má rádo. Pokud má silnou potřebu kompetence, zřejmě mu vadí, že jste mu ho rozbalili a nemůže to udělat samo,“ dává příklad psycholožka. „Nebo má problém s tím, že mu ho vždy krájíte, a dnes ho má vcelku. Nebo naopak vůbec nereaguje na perník, ale na to, že se u podávání kvůli něčemu mračíte. Tři reakce třech různých typů dětí,“ vysvětluje.

Čtěte také

Typ svého dítěte se podle Mikové vyplatí znát i v momentě, kdy máte víc dětí. Doporučuje, aby rodiče potomkům už od útlého věku vysvětlovali, že sourozenec nebo kamarád má některé věci jinak. „Jedno dítě je intenzivní a kontaktní a druhé chce být samo a před svým sourozencem se zavírá v pokoji. Děti mají velkou schopnost se vžít do druhých a pochopit rozdíly, které mezi nimi jsou. Stačí jim k tomu dát příležitost,“ říká Miková.

Teorie typů platí podle psycholožky i na rodiče. Ti se podle ní dostávají velmi často pod nepřiměřený tlak, když čelí návodům na „správnou výchovu“. „Pozoruji to hlavně u žen. Společnost i ony samy kladou vysoké nároky na to, jak by měly být chápající a přijímající. Přitom je to někdy úplně mimo jejich nastavení a návody jim nejsou k ničemu. Nejtěžší je dokázat se do svého dítěte vcítit a pochopit ho, i když je rodič z úplně jiného těsta. Pro někoho je například nepořádek v pokoji nedbalost, pro jiného tvůrčí prostor, a to úplně bez nadsázky,“ uzavírá Miková.

Co říká Teorie typů o výběru školy nebo školky? Jak v rodině s více dětmi přistupovat ke každému individuálně? Dozvíte se v Houpačkách.

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.