Děti nejsou stejné, rodiče taky ne. Univerzální návod výchovy neexistuje, říká autorka Teorie typů

29. červenec 2020

„Univerzální pravidlo, jak reagovat na dětský vztek, stud nebo další emoce, neexistuje. Existují ale typy dětí i rodičů, a když je známe, můžeme s nimi dobře pracovat,“ říká psycholožka Šárka Miková. Její Teorie typů vychází z analytické psychologie Carla Gustava Junga. Říká, že se rodíme s nějakým typem nastavení a tento typ pak zásadně určuje naše vnímání a prožívání.

Jednotlivé typy se podle Mikové projevují v každodenních situacích a reakce dětí někdy z pohledu dospělých nedávají smysl. „Dítě pláče, když mu podáte perník, který má rádo. Pokud má silnou potřebu kompetence, zřejmě mu vadí, že jste mu ho rozbalili a nemůže to udělat samo,“ dává příklad psycholožka. „Nebo má problém s tím, že mu ho vždy krájíte, a dnes ho má vcelku. Nebo naopak vůbec nereaguje na perník, ale na to, že se u podávání kvůli něčemu mračíte. Tři reakce třech různých typů dětí,“ vysvětluje.

Čtěte také

Typ svého dítěte se podle Mikové vyplatí znát i v momentě, kdy máte víc dětí. Doporučuje, aby rodiče potomkům už od útlého věku vysvětlovali, že sourozenec nebo kamarád má některé věci jinak. „Jedno dítě je intenzivní a kontaktní a druhé chce být samo a před svým sourozencem se zavírá v pokoji. Děti mají velkou schopnost se vžít do druhých a pochopit rozdíly, které mezi nimi jsou. Stačí jim k tomu dát příležitost,“ říká Miková.

Teorie typů platí podle psycholožky i na rodiče. Ti se podle ní dostávají velmi často pod nepřiměřený tlak, když čelí návodům na „správnou výchovu“. „Pozoruji to hlavně u žen. Společnost i ony samy kladou vysoké nároky na to, jak by měly být chápající a přijímající. Přitom je to někdy úplně mimo jejich nastavení a návody jim nejsou k ničemu. Nejtěžší je dokázat se do svého dítěte vcítit a pochopit ho, i když je rodič z úplně jiného těsta. Pro někoho je například nepořádek v pokoji nedbalost, pro jiného tvůrčí prostor, a to úplně bez nadsázky,“ uzavírá Miková.

Co říká Teorie typů o výběru školy nebo školky? Jak v rodině s více dětmi přistupovat ke každému individuálně? Dozvíte se v Houpačkách.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.