Dress code, sport a šest předmětů. Jak se studuje na střední v USA?

14. březen 2024

Jak se dá spojit sport a studium na střední v USA? „Vybírala jsem i podle toho, že tam nabízeli golf, protože jsem nechtěla přestat hrát jenom kvůli tomu, že jsem se chtěla víc vzdělávat. Chtěla jsem balanc obojího,“ říká Anna Zapletalová, která studuje na Wyoming Seminary v Pensylvánii.

„Skrz to, že hraju golf, tak hodně mých kamarádů chodí do Ameriky hlavně na vysokou, takže ten nápad tam vždycky byl,“ říká o svém rozhodnutí odjet studovat na střední školu do USA Anna, která do té doby studovala na gymnáziu v Česku. Původně měla Anna v zahraničí strávit dva trimestry, pobyt si ale prodloužila. „Tak se mi tam líbilo, že během druhého trimestru jsem se školou začala řešit, jestli tam mají místo a nechali mě dokončit celý rok,“ říká.

Co Annu překvapilo? „Nesmím nosit džíny, legíny nebo tepláky, trička s logama, pokud to má logo, tak jedině školní a nesmíme mít mikiny s kapucí,“ říká například o dress code. „Největší rozdíl mi přijde, že v Česku bych měla 16 předmětů a tam jich mám jenom 6 a jsou jinak zaměřené a více specifické,“ popisuje rozvrh, který se jí daří spojit právě s hraním golfu. „Sport není podmínka, aby člověk mohl jít na tu školu, ale spíš to byla podmínka pro stipendium, které jsem dostala,“ vysvětluje Anna Zavadilová.

Jak se žije na internátu a proč je sport výhodou? Pusťte si Studovnu o studiu v USA.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.