Jak může pomoci pár řádků kódu? Ajťáci plní přání dětem z dětských domovů
Milý Ježíšku je projekt dvou spolužáků a kamarádů, kteří už od roku 2013 pomáhají plnit přání dětem z dětských domovů. Martin Kučera a Vojtěch Paukner projekt založili, když jim bylo 15 a 16 let. Forbes je v roce 2020 zařadil do žebříčku 30 pod 30. Jak se dá programování využít k dobročinným účelům?
„Existuje webová stránka, kde je seznam přání dětí z dětských domovů a rodin v těžké životní situaci,“ říkají spolužáci ze studia informatiky na ČVUT. „Každé dítě může mít jedno přání. Jako dárce si vyberete přání a my vám do emailu pošleme adresu dětského domova. Vy dárek koupíte, zabalíte, pošlete na adresu a dostanete zpětnou vazbu, že dárek dorazil – a často přijde i poděkování,“ vysvětluje Vojta.
Jak projekt před deseti lety rozjížděli? „Tehdy jsme obepsali dětské domovy a byl to tvrdý reality check,“ říká Vojta o začátcích projektu, kdy bylo těžké vybudovat si důvěru. „Skoro nikdo nám neodpověděl nebo odpověděli, že se studenty už nespolupracují,“ dodává. „Když jsme začínali, tak ani jeden z nás nepřemýšlel nad tím, co to bude mít za dopad,“ říká Martin o projektu, který už splnil téměř 20 000 přání. „Když nám 25. prosince začnou chodit děkovné emaily a dopisy, tak to zahřeje u srdce,“ dodává. „Přineslo mi to trochu jiný pohled na společnost a na to, co může člověk udělat dobrého s pár řádky kódu,“ uzavírá Vojta.
Jak studenti pomáhají? Pusťte si Studovnu o dobročinném projektu dvou bývalých spolužáků.
Související
-
Jak se včelaří ve škole? Spolek Pučmeloud je hlavně o komunitě, přibližují studenti FHS UK
Studenti FHS UK Ondřej Koc a Antonín Vávra založili včelařský spolek Pučmeloud. Nápad umístit poblíž školy včelí úly realizovali v rámci výzvy Zabydli džungli.
-
Jak má vypadat dobrá prezentace? Sedmnáctiletá Lucie vyhrála mistrovství světa v Power Pointu
Sedmnáctiletá Lucie Dorňáková letos vyhrála světový šampionát v Power Pointu a z loňského mistrovství světa si odvezla čtvrté místo v kategorii Excel.
-
Cítila jsem se jako Hermiona. Jak se studuje na Oxfordu nebo NYU?
Jak vypadá studium na prestižních zahraničních školách jako Oxford nebo New York University? Studovna se tentokrát přemístila na Edufestival.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.