K vlastnímu tělu se často chováme jako k přírodě. Bereme si, co chceme, a nehledíme na následky
„Tělo bereme jako doplněk života, v terapii nás zajímá, protože naše společnost je hodně v hlavě,“ říká v Balancu facilitátor a terapeut Martin Nawrath. Pro mnoho lidí je tělo a komunikace s ním nový objev. Chodí na terapii, když něco bolí, vezmou si prášek. Cigarety, alkohol a káva ulevují od bolesti a nepříjemných pocitů. Jenže jednoho dne tělo řekne dost. Chce, abychom se zastavili a věnovali mu pozornost. Jaké informace a signály tělo vysílá a jak se k nim stavět?
Mnoho z nás bere tělo jako nástroj, který se neliší od techniky a technologií, které používáme k tomu, abychom dosáhli, čeho chceme. Je to paradox, na jednu stranu jsme vystaveni velkému tlaku na to, jak by tělo mělo vypadat, a velkému hodnocení vzhledu. Na stranu druhou se k tělu chováme nehezky, nekvalitní stravou, nedostatkem pohybu, špatným spánkem.
Čtěte také
Martin Nawrath parafrázuje lékaře a psychiatra C. G. Junga, který hovoří o čtyřech rozměrech života. Mysl, city a emoce, smyslové vnímání a intuice. „Jako bychom byli jen v jednom z těchto rozměrů, a to redukuje způsob našeho prožívání a přináší to problémy.“
Důležitým signálem těla je bolest, kterou sice přirozeně nechceme, ale přitahuje pozornost a vrací do přítomného okamžiku. Můžeme ji pozorovat, naučit se vnímat a pochopit, proč přichází. V jungiánském přístupu tak s námi komunikuje nevědomí. Pracuje se s tím i v terapii, ale opatrně, protože pozornost bolest zesiluje.
Na naší nechuti s nepříjemným pracovat je do jisté míry založen farmaceutický průmysl. Neznamená to však, že se musíme stavět do role trpitelů a nikdy si nevzít prášek. Můžeme ale rozšířit svůj život i o poznání bolesti. Jiné je to s chronickými problémy, těm bychom samozřejmě měli věnovat větší pozornost a radit se s odborníky.
Pusťte si celý Balanc o vnímání vlastního těla, bolesti i emocích.
Související
-
Bolest jako informace. Proč mají někteří rádi pálivá jídla, tvrdý sex a proč ulevuje sebepoškozování
„Bolest, psychická i fyzická, je zpráva o tom, že se něco děje. Když si vezmeme léky na bolest, ulevíme si na chvíli, ale nepoznáme příčiny,“ říká v Balancu Michal Kniha.
-
Odpojení od vlastního těla. Když si myslíme, že máme v životě vše, a přesto cítíme, že něco chybí
„Lidé obejdou celou řadu odborníků a zjistí, že jim nic není. I když mají strašné bolesti. Dostanou doporučení zajít za psychoterapeutem.“
-
Máte podlomené zdraví, ale doktoři nic nenašli? Možná je to v hlavě. Seznamte se s psychosomatikou
„V naší kultuře máme tendenci oddělovat duši a tělo, ale duševní problémy se mohou projevit na těle,“ říká pro Balanc psychoterapeutka Julie Lipská o psychosomatice.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.