Kdo je zodpovědný, když antikoncepce selže nebo uškodí? Jak řeší mladí Češi a Češky antikoncepci?

17. září 2020

„Zatímco žena je plodná několik dnů v měsíci, u mužů se tvoří desítky milionů spermií denně, proto je to s antikoncepcí pro ně těžší,“ říká v diskuzi série Pod kontrolou urolog Jan Novák. S gynekoložkou Radkou Gregorovou a Dagmar Krišovou z Konsentu se ale shoduje v tom, že ochranu před početím by měl pár řešit společně. Jaká rizika a pozitiva mají různé metody pro ženy a pro muže a jak se v ordinacích komunikuje o bolesti? Kdo je zodpovědný, když antikoncepce selže?

Jak daleko je vývoj chemické antikoncepce pro muže? Jak se mění přístup mladých Čechů a Češek k ochraně při prvním sexu a jakou antikoncepci preferují v delších vztazích? Jak se mladí lidé o sexu učí v českých školách? To jsme řešili s gynekoložkou Radkou Gregorovou, urologem Janem Novákem a školitelkou Dagmar Krišovou z organizace Konsent.

Čtěte také

Vedle přínosů a rizik různých antikoncepčních metod jsme probrali také komunikaci o bolesti v ordinacích gynekologie a urologie. „Dialog s pacientkami je naprosto zásadní,“ říká gynekoložka Radka Gregorová. „Pokud mám pacientku, která velmi citlivě reaguje i na běžné vyšetření v rámci prevence, zpozorním a ptám se, jak snáší bolest. U zavádění tělíska, které může být bolestivé, je možné ženu připravit s použitím analgetik nebo ve velmi těžkých případech použít celkovou anestezii.“

Poslechněte si, proč by správně v ordinacích nemělo docházet k tomu, co v dokumentu Pod kontrolou popisuje Terezie, která říká, že s bolestí při zavádění tělíska nepočítala a byla jí nepříjemně zaskočená. S gynekoložkou Radkou Gregorovou jsme rozebrali také rizika a přínosy hormonálních i nehormonálních tělísek a vhodnost předepisování hormonální antikoncepce z jiných důvodů než kvůli ochraně před početím. Třeba kvůli problematické pleti nebo nepravidelnému menstruačnímu cyklu.

Diskuze je součástí série Pod kontrolou, která ve třech dokumentech a třech debatách otevírá téma antikoncepce, sexu a vztahů. Série běží na Radiu Wave od 17. září do 1. října s týdenní periodicitou. Nový dokument a navazující debatu přinášíme každý čtvrtek. Vše na jednom místě najdete na www.wave.cz/podkontrolou.

 

Spustit audio