Na strach z blížící se smrti jsou často krátká i antidepresiva. V Česku zkoumají psychedelika
„Část pacientů s vážnou onkologickou diagnózou podlehne úzkostným a depresivním příznakům,“ říká v rozhovoru profesor a vědec, psychiatr Jiří Horáček z Národního ústavu duševního zdraví. V Česku začala nová experimentální studie, která má těžce nemocným pacientům pomoci vyrovnat se s jejich stavem.
Zpráva o blízké smrti či její možnosti je pro člověka velký nápor, stávající léčba nemusí být dostatečná. Vědci věří, že psychedelické látky, v tomto případě psylocybin a ketamin, by mohly pomoci.
„Vědomost vlastní konečnosti je problém, který se týká každého z nás.“ Ale běžně nad smrtí nepřemýšlíme ani se na ni nepřipravujeme. O to větší šok může nastat, když se vidina konce života přiblíží a stane velmi reálnou, až nevyhnutelnou. Psychicky to s mnohými zamává, některým pacientům nezaberou ani antidepresiva nebo to nestihnou, podle profesora Horáčka je nástup účinku i za 12 až 16 týdnů, to může být pro mnohé pozdě.
Čtěte také
„Naše studie testuje tzv. psychedeliky asistovanou psychoterapii, je to nový směr.“ Psychedelika jsou stále častěji zkoumána jako možné látky na léčbu deprese i jiných psychických problémů. Vykazují, pro některé, rychlejší účinek i delší trvání.
Pacientům s těžkým onemocněním pomáhá prožitek, který jim podání přináší. Mohou zažít třeba pocit, že jsou součástí proudu existence. Nelpí poté tolik na svém individuálním životě, vnímají se jako součást širšího celku, přírody, vesmíru nebo třeba jako část neustálého předávání genetické informace. Pro každého to je jiné. Zážitky z psychedelických sezení se potom budou ukotvovat v terapii, která bude pacienty na sezení i připravovat.
Poslechněte si celý rozhovor o nové studii, která má pomoci vážně nemocným či umírajícím.
Související
-
Profesor Jiří Horáček: Říct všem psychiatrům světa, že to mají dělat jinak, vyžaduje velkou odvah
Zatímco na otázku, kde v těle sídlí duše, dosud neexistuje jednoznačná odpověď, obrazy duševních poruch lze v mozku najít poměrně spolehlivě.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka