Proč je snadné vidět na všem jen to špatné a jak ze spirály negativismu ven?
„Z pozitivního přístupu k životu se občas stává víra, že máme myslet jen pozitivně. Není to ideální, je nutné myslet i na problematické věci,“ říká v magazínu Balanc psycholog Radvan Bahbouh. Zaměřovat se více na pozitivní než negativní věci je prospěšné. Náš mozek je ale evolučně nastaven opačně. Všímá si a upozorňuje na negativní věci, protože se v nich skrývají hrozby a nebezpečí. Pozitivní přístup k životu můžeme trénovat, vede to k větší spokojenosti.
„Celé dny si nevšímáme toho, že jsme zdraví nebo máme pěkné vztahy. Spatříme to, až když se něco pokazí.“ Pozitivní záležitosti nevyžadují naši energii, nemusíme se jim věnovat, protože fungují. Pozitivní přístup znamená ocenit věci, které běžně neoceňujeme. Třeba i každodenní drobnosti. „Při potížích v partnerském vztahu si lidé vyčítají, co dělají, co by dělat neměli. Je zajímavé se jich zeptat, co druhý dělá dobře. V terapii si to občas dáváme za úkol.“ Všímat si toho, co je v pořádku, je těžké. Když vstoupíte do místnosti, uvidíte nepořádek. Výzkumy ukázaly třeba i to, že v řadě fotografií obličejů je lehké najít zamračený, usmívající se už tolik ne. „Pro mě osobně je štěstí okamžikem vrcholné spokojenosti. Ale každý chápe štěstí a spokojenost trochu jinak. Myslím, že není na psychologii, aby tyto věci standardně definovala.“
Čtěte také
Existuje celá řada cvičení, která spokojenost dlouhodobě rozvíjí. V pracovním kolektivu si lidé navzájem říkají, co na sobě oceňují. Běžně si na takové chování nenajdeme čas a není k tomu ani důvod. Vděčnost je ale dobré hledat všude, ne jen u kolegů v práci. Dalším jednoduchým způsobem je být zkrátka laskavý. Zkuste někomu cizímu bez vyzvání pomoct a pozorujte, co to ve vás vyvolá. Večer před usnutím můžeme rekapitulovat den a uvědomit si důležité momenty a ty, za které jsme opravdu rádi. Bylo výzkumy potvrzeno, že to posiluje spokojenost.
Radosti ze života pomáhá sdílení, u nejhezčích okamžiků jsme zřídka byli sami. Vzpomínáním zážitky oživujeme, prožíváme znovu. Pokud to děláme s ostatními, můžeme přijít i na nové detaily nebo celé úhly pohledu na něco, co jsme společně prožili. Dobré vzpomínky se zase dají posílit tím, že si je do 24 hodin zapíšeme. Ideálně ručně, ne na počítači nebo telefonu. Uchovají se potom lépe. Radvan Bahbouh také doporučuje blog 1000 Awesome Things.
Vše o spokojenosti, štěstí i předstírané pohodě si můžete pustit v záznamu pořadu Balanc.
Související
-
Balanc o nejdelší studii o štěstí. Spokojenost přináší dobré vztahy, začít musíme u vztahu k sobě
„Vztahy s lidmi jsou výsledkem toho, jaký vztah máme sami k sobě,“ myslí si Vratislav Hlásek. V Balancu jsme tentokrát rozebírali vztahy mezi lidmi. Na Harvardské...
-
Útok na introvertní pesimisty, nebo 75 % úspěchu? K čemu jsou manažeři štěstí
„Když nebudete mít dostatečnou mzdu a půjdete do obchodu, tak vám určitě pomůže, že si v práci budete moct zahrát ping-pong.“
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.