Svoje mládí stejně nezachráníš. Wildův Obraz Doriana Graye popisuje vznik lidského monstra

13. červen 2023

V osmém díle minisérie Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají románem bouřliváka Oscara Wilda a tím, čím se provinil krasavec Dorian Gray.

Ivanka se nejprve ptala na to, co je esencí příběhu o modrookém Dorianovi. Jestli je to román o životě člověka a jeho obrazu, kde je hlavní hrdina stále mladý, ale jeho portrét postupně stárne a stává odrazem rozmařilého života, který vede.

Stanislav mluví o tom, že román je zejména společenskou archeologií – ukazuje aristokratické kruhy na konci 19. století, jejich pohodový život a úpadek tohoto světa, který koresponduje s úpadkem viktoriánské Anglie.

Popisuje také to, že Wilde v příběhu navazuje jak na pygmalionskou, tak na faustovskou beletristickou tradici. Zuzana se pak jako samozvaná terapeutka literárních postav ptá na dynamiku mezi tzv. hlavními postavami, které jsou výhradně mužské, a gay erotiku mezi řádky.

Ivanka chce ještě znát explicitní význam metaforického konce, ale Standa varuje, že na metafory nemůžeme jít s lopatou, tedy s přáním jednoznačného výkladu, a může se jít pomalu domů.

Chcete se přenést do příběhu, ve kterém najdete kupu metafor, dekadenci, entropii i faustovské téma? Poslechněte si Buchty čtou o Dorianu Grayovi a třeba se vám to splní.

Buchty čtou: Zuzana

Zuzana Fuksová

Bydlím v Brně, protože se tu dá chodit pěšky. Mám ráda různé druhy kuchyňské soli, lelkování a prohlížení kabelek na internetu. Vystudovala jsem sociální práci a leccos nedostudovala. Mám trochu OCD, krizi středního věku a taky dceru.

Buchty čtou: Ivana

Ivana Veselková

Mám tři psy, bydlím v Praze, snažím se chovat jako tzv. dospělý člověk, ale moc mi to nejde. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, ale většinu studijních znalostí jsem zase hezky zapomněla. Mám ráda sladkosti, teplo a crossfit.

Buchty čtou: Stanislav

Stanislav Zajíček

Rodák z Děčína, který byl v letech 1990–1992 poslancem za OF v České národní radě a milovník Komenského je od roku 1993 profesorem českého jazyka a latiny na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně. Své studenty vede především k esejistické a umělecké tvorbě, kritickému myšlení a k aktivnímu zájmu o věci veřejné.

Buchty čtou jsou speciální díly podcastu Buchty o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl. Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček vám představí literární klasiku tak, že vás to bude bavit a ještě se i něco dozvíte.


Také jste před maturitou jen s vypětím sil přelouskali Babičku a pamatujete si z ní jen Sultána, Tyrla a to, že někdo šukal po světnici? Také vám z Proměny utkvěla pouze vzpomínka, že se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů a shledal, že je z něj nestvůrný hmyz? Pak je tu pro vás minisérie Buchty čtou, díky které možná přijdete na to, že louskání knih nepatří do stejného ranku přežitků jako upalování čarodějnic nebo předení.

Všechny díly pořadu najdete zde nebo jako podcast na wave.cz/podcasty.

autoři: Ivana Veselková , Zuzana Fuksová , Stanislav Zajíček
Spustit audio

Související

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.