V očích veřejnosti procházíme nejhlubší ekonomickou krizí za posledních 30 let, říká sociolog Martin Buchtík

7. červenec 2022
Finančák

To, že se lidé vzhledem k současné inflaci dívají do budoucna s pesimismem, asi nikoho moc nepřekvapí. Jaké skupiny obyvatel vidí svou ekonomickou situaci úplně nejčerněji? A kdy současná krize skončí? Nejen na to se v novém Finančáku ptali Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec svého hosta, sociologa Martina Buchtíka ze společnosti STEM. Ten je spoluautorem velkého reprezentativního výzkumu spokojenosti českých domácností, s jehož výsledky přišel posluchače seznámit.

„Protože náš výzkum probíhá dlouhodobě, máme srovnání s minulými roky. A zjistili jsme, že zatímco krize z roku 2009 ovlivnila hlavně pracující lidi, ta současná dopadá nejvíce na seniory, což souvisí se stoupajícími náklady na potraviny a energie,“ uvádí sociolog. Specifickou skupinu ohrožených pak tvoří ženy v důchodovém věku, které žijí samy v bytě či domě a mají velké obavy ze stoupajících záloh na energie.

Navzdory nepovzbudivým závěrům výzkumu však není Buchtík vysloveným pesimistou. „Ačkoliv se řada českých domácností ocitá v problémech, dopad krize zatím není přímo drtivý. Subjektivně je to ale lidem velmi nepříjemné a dlouhodobě to může vést k frustraci a sociálnímu napětí,“ upozorňuje.

Čtěte také

Podle něj to může souviset s tím, že jsme teprve na začátku krize a je těžké vidět světlo na konci tunelu. „Na druhou stranu jsme jako společnost zatím všechny krize přežili bez zásadních rozkolů. Lze předpokládat, že na podzim přijdou stávky a nepokoje, které budou pravděpodobně eskalovat s nastupující podzimní prezidentskou kampaní,“ předvídá vývoj dalších měsíců.

Zdůrazňuje také fakt, že lidé si velmi těžko zvykají na horší situace a neradi mění své návyky. Podle něj se dá například předpokládat, že česká společnost se i přes nutnost úspor nebude příliš omezovat v pití alkoholu.

Jak se krize dotýká mladých lidí, a to zejména v otázce bydlení? A proč je u nás vlastní bydlení symbolem životního úspěchu a dospělosti? Poslechněte si Finančák s Ivou Hadj Moussou, Richardem Vrdlovcem a sociologem Martinem Buchtíkem.

autoři: Iva Hadj Moussa , Richard Vrdlovec
Spustit audio

Související