V očích veřejnosti procházíme nejhlubší ekonomickou krizí za posledních 30 let, říká sociolog Martin Buchtík
To, že se lidé vzhledem k současné inflaci dívají do budoucna s pesimismem, asi nikoho moc nepřekvapí. Jaké skupiny obyvatel vidí svou ekonomickou situaci úplně nejčerněji? A kdy současná krize skončí? Nejen na to se v novém Finančáku ptali Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec svého hosta, sociologa Martina Buchtíka ze společnosti STEM. Ten je spoluautorem velkého reprezentativního výzkumu spokojenosti českých domácností, s jehož výsledky přišel posluchače seznámit.
„Protože náš výzkum probíhá dlouhodobě, máme srovnání s minulými roky. A zjistili jsme, že zatímco krize z roku 2009 ovlivnila hlavně pracující lidi, ta současná dopadá nejvíce na seniory, což souvisí se stoupajícími náklady na potraviny a energie,“ uvádí sociolog. Specifickou skupinu ohrožených pak tvoří ženy v důchodovém věku, které žijí samy v bytě či domě a mají velké obavy ze stoupajících záloh na energie.
Navzdory nepovzbudivým závěrům výzkumu však není Buchtík vysloveným pesimistou. „Ačkoliv se řada českých domácností ocitá v problémech, dopad krize zatím není přímo drtivý. Subjektivně je to ale lidem velmi nepříjemné a dlouhodobě to může vést k frustraci a sociálnímu napětí,“ upozorňuje.
Čtěte také
Podle něj to může souviset s tím, že jsme teprve na začátku krize a je těžké vidět světlo na konci tunelu. „Na druhou stranu jsme jako společnost zatím všechny krize přežili bez zásadních rozkolů. Lze předpokládat, že na podzim přijdou stávky a nepokoje, které budou pravděpodobně eskalovat s nastupující podzimní prezidentskou kampaní,“ předvídá vývoj dalších měsíců.
Zdůrazňuje také fakt, že lidé si velmi těžko zvykají na horší situace a neradi mění své návyky. Podle něj se dá například předpokládat, že česká společnost se i přes nutnost úspor nebude příliš omezovat v pití alkoholu.
Jak se krize dotýká mladých lidí, a to zejména v otázce bydlení? A proč je u nás vlastní bydlení symbolem životního úspěchu a dospělosti? Poslechněte si Finančák s Ivou Hadj Moussou, Richardem Vrdlovcem a sociologem Martinem Buchtíkem.
Související
-
Proč chudoba ohrožuje skoro polovinu Čechů a stačí 30 tisíc na dobrý život?
K výročí sametové revoluce si Český rozhlas objednal průzkum o stavu společnosti 30 let od Listopadu.
-
Klimatickou změnu vnímáme na regionální úrovni jako menší problém než na té globální, říká sociolog
Projekt Rozděleni svobodou Českého rozhlasu pokračuje po necelých dvou letech výzkumem, který se zaměřil na klimatickou změnu.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.