Výchovná facka neexistuje. Startuje série Slušný vychování

9. leden 2024

Šedesát procent českých rodičů se hlásí k tomu, že ve výchově dětí používá tělesné tresty. Kdo chce s násilím na dětech přestat, často neví, jak. Většina lidí ale nadále souhlasí s tím, že výchovné facky jsou potřeba a nahradit je domluvou, vysvětlením, empatií nebo respektem není možné. Co všechno jsme schopni v rámci „slušnýho vychování“ svým dětem dělat?

Česká veřejnost taky opakovaně diskutuje o novele zákona, ve které by mělo explicitně zaznít, že násilí na dětech je nepřípustné. Novela je v rámci průzkumů veřejného mínění vždycky odmítnuta a politici proto přešlapují na místě, i když je Česko jedna ze tří posledních evropských zemí, která stále uznává „přiměřené“ tresty na dětech. „Přála bych každému vidět, co všechno jsou rodiče schopni považovat za přiměřený trest,“ říká k tomu ředitelka Centra Locika Petra Wunchová, která s dětmi zasaženými násilím doma dlouhodobě pracuje.

Sérii Slušný vychování najdete v podcastových aplikacích ve feedu pořadu Houpačky. 

Sedmidílná podcastová série Slušný vychování pátrá po kořenech výchovných facek, ptá se bitých dětí, co jim tento druh rodičovství do života dal. Zpovídá rodiče, kteří se své děti rozhodli nebít, i když je to pro ně někdy těžké, i ty, kteří své děti bili a přestali s tím.

Podcast Slušný vychování poslouchejte na Radiu Wave od 16. ledna 2024. Každé úterý najdete nový díl na webu wave.cz, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.