Vzdělání pro ženy ve středověku? O rovnostářském indickém náboženství sikhismu s farářem Josefem Bartoškem

12. červen 2023

Jak vzniklo jedno z nejmladších světových náboženství sikhismus? A jak a kde žijí dnešní sikhové? O tom jsme si v Hergot!u povídali s cestovatelem, farářem Českobratrské církve evangelické a vyučujícím na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy, Josefem Bartoškem. Díky němu se například naučíte zdravit jako správní sikhové a možná si tím vysloužíte i něco k jídlu.

Sikhismus má dnes asi 25 milionů příznivců, kteří se stihli sjednotit během pouhých 500 let jeho existence. Vznikl ve vrcholném středověku v Paňdžábu, tedy v zemědělské oblasti severní Indie. Jeho zakladatelem byl Guru Nanak, který se podle legendy „jednoho dne odebral k malé řece a tam postupně za sebou zanechal vše, vstoupil do té vody, po třech dnech vylezl, řekl, že ‚není žádný hinduista, není žádný muslim' a začal kázat se svým kamarádem Mardanou toto nové náboženství“, jak přibližuje Josef.

Pro Josefa je na sikhismu nejzajímavější tolerance a rovný přístup k lidem. „V době svého vzniku zrušil kasty, nebral ohledy na gender, nechtěl, aby se ženy zahalovaly a nejen to. První školy, které hned vznikly, byly jak pro muže, tak pro ženy. A nebylo to tak, že by ženy byly vzdělávány ve vaření a zašívání, jako tomu bylo zpočátku v Evropě, ale vzdělávaly se v tomtéž, v čem se vzdělávali ti hoši.“

Proč má posvátná kniha sikhismu své vlastní místo v letadle? Jak vznikla sikhská armáda? A jaké postavení mají v náboženství guruové? Poslechněte si Hergot!

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.