Zbavte se balastu. Je čas omezit setkání, o která nestojíte, a nekoupit dárky, o které nestojí jiní

10. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vánoce, vánoční strom, stromek, stromeček

„Díky současným omezením můžou být letošní vánoční svátky pro hodně z nás mnohem snazší. Půjde je strávit příjemněji, a budeme-li si to přát, může jít o dobrý start pro zbavování se zbytečných zvyků a zbytečných tradic, které dodržujeme, a přitom s Vánocemi vůbec nesouvisí,“ nastiňuje psycholog Dalibor Špok, jaké nás čekají svátky.

Podle psychologa si stereotypně představujeme, že vánoční svátky jsou pro všechny stejné. „Vánoce sice všichni slavíme ve stejný čas, lidé je ale prožívají velmi různě. Letos budou ještě rozmanitější. Spousta lidí třeba nebude mít dost sil svátky nachystat tak, jak byli dřív zvyklí. Je potřeba s tím počítat,“ říká psycholog.

Zvlášť ti, kteří netráví Vánoce tak, jak jim je příjemné, mají podle Špoka ideální příležitost všechno změnit. „Vánoce jsme přecpali svými rituály a zvyky. Všem známý závod, kolik příbuzných stihneme obejít, to je karikatura Vánoc. Měli bychom tyhle svátky trávit tak, jak nám je blízké. Covidová doba nás může osvobodit. Uvědomíme si, kolik očekávání v tyto slavnostní dny vkládáme, a zbavíme se balastu. Je ideální příležitost omezit setkání, o která nestojíme, nekoupit dárky, o které zase moc nestojí jiní,“ nabízí psycholog.

„Naše dlouhodobá vyčerpanost se projeví teď, o Vánocích. Covid přináší velkou příležitost zbavit se balastu,“ říká v novém díle V klidu Dalibor Špok. Poslechněte si celý pořad.

Spustit audio

Související