Žijte svůj život jako dobrý film. Kinematografie pomáhá s emocemi, inspiruje i léčí
„Film nám může pomoci orientovat se v sobě i ve světě kolem nás,“ řekl během diskuze Život jako film psycholog a psychoterapeut Štěpán Smolík. Sledování filmů a seriálů může být odpočinek, zábava, ale také cesta do vlastního nitra. Je možné prožívat příběhy s hrdiny, hledat paralely se svým životem i přijít do kontaktu se zapouzdřenými emocemi. Jaký to může mít vliv na psychiku?
„Film je způsob reflexe reality, života i sebereflexe.“ Možná také máte období, kdy se vracíte a opakovaně sledujete snímky, které už znáte. Někdo kouká v nemoci na jeden konkrétní seriál, po rozchodu na romantickou komedii, ve smutku na film, který ho rozveselí.
Audiovizuální díla můžeme používat k tomu, abychom se spojili s emocemi a dali jim prostor. Nebo také proto, abychom tok emocí měnili. Jít do kina může být sbližující zážitek, zejména třeba pro začínající vztah – prožijeme něco silného a emotivního dohromady a to nás spojí.
„Je laciné intelektuálně odmítnout některá díla, i když o realitě moc nevypovídají.“ Je zajímavé zkoumat, jak na nás rozporuplně mohou působit filmy a seriály na emoční a myšlenkové úrovni. Dojdeme k závěru, že film, který jsme viděli, není dobrý. Z pohledu filmové kritiky je snadné ho označit za špatný. Přesto v nás ale může něco důležitého vyvolávat. Emoce, prožitky, vzpomínky, představy o budoucnosti. S tím pak můžeme v rámci vlastního rozvoje, sebereflexe nebo i psychoterapie pracovat.
Poslechněte si celý rozhovor o tom, jak může film pomáhat se sebepoznáním a duševním zdravím.
Související
-
Imaginace pro duševní zdraví. Život by byl lepší, kdyby se lidé více věnovali svému vnitřnímu světu
Ponořit se do světa imaginace může být léčivé, úspěšně se používá v terapii. Co skrývá váš vnitřní svět?
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.