Chceme ukázat studujícím, že jejich pocity respektujeme. Učím o lgbt.cz vzdělává vyučující
17. května je Mezinárodní den proti homofobii, bifobii a transfobii. Irena Smetáčková z Katedry psychologie PedF UK a Viktor Heumann z organizace Transparent vedou také kurzy v rámci platformy Učím o lgbt.cz. „Projekt spojuje práci několika organizací, které se na poli LGBT+ výuky pohybují už dlouhou dobu a jeho cílem je nabídnout školám konkrétní materiály, které by mohli vyučující použít, když s tímhle tématem chtějí do výuky přijít,” říká Irena Smetáčková.
„Řešíme jak teoretické zdroje pro vyučující, aby se mohli v tématu lépe zorientovat, tak chodíme na školy s přednáškami a kurzy,” popisuje Viktor Heumann, který vede kurzy týkající se trans témat. „V rámci projektu vznikla příručka, která obsahuje příběhy inspirované reálnými lidmi, kteří svojí identitu řeší ve školním prostředí a také rozhovory,” říká Smetáčková.
Jak může vypadat cesta k otevírání LGBT témat na školách? „Důležité je ukázat studujícím, že jejich pocity respektujeme a přinášet jim relevantní informace,” říká Smetáčková.
„Internet je velkým zdrojem informací, ale bohužel jsou často mylné, takže pak se ve školách setkáváme s tím, že část studujících tam přichází lépe informována než vyučující, a ti se kvůli tomu cítí trochu v pasti a vede je to k tomu, že z toho tématu trochu couvají. Ale část studujících tam přichází s tím, že si z internetu vzali různé mýty, a v takovém poli je pro vyučující hrozně těžké pracovat, pokud nemají dobrou metodickou podporu,” vysvětluje Irena Smetáčková.
Jak může vypadat cesta k otevírání LGBT+ témat na školách? Pusťte si Studovnu.
Související
-
Ze studentky laureátkou Nobelovky pro juniory. Dominika Burešová ukazuje, že bakalář může dělat vědu
Dominika Burešová odešla ze 4. ročníku práv a začala studium na ČVUT. Co jí přineslo ocenění přezdívané Nobelovka pro juniory a čemu se věnuje dnes?
-
Na medicíně se mi líbí pestrost a stres, říká vítěz Peče celá země a medik Vojtěch Vrtiška
„Líbí se mi ta pestrost a to, že vám odhaluje nové poznatky a věci, které byste si jinak ani nedokázali představit,” říká vítěz Peče celá země o studiu medicíny.
-
Umět být sám a nebát se mluvit. Co všechno může studentům přinést Erasmus?
Láká vás studium nebo stáž v zahraničí? I to jsme probrali v další debatě ze série, která vzniká ve spolupráci s Díky, že můžem, tentokrát na Gymnáziu Příbram.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.