K druhým se umíme chovat laskavě, u sebe na to zapomínáme. Maitri dýchání pomůže nahlédnout do našeho nitra
„Za pomoci dechu a dalších podpůrných prvků se můžeme dostat do kontaktu s místy v sobě, kam se běžně naší racionalitou nebo vědomím dostáváme obtížně,“ říká v Balancu Michal Petr. Tak jako se tělo samo snaží zbavit chřipky nebo zacelit ránu po říznutí, má schopnost uzdravovat i šrámy a nemoci duševní. Je potřeba tomu dát ale prostor, cíleně změnit své vědomí.
Léčebných a sebepoznávacích metod, které pracují s dechem, je mnoho. V Česku je asi nejznámější holotropní dýchání, které vyvinul psychiatr původem z Československa Stanislav Grof spolu se svou ženou Christinou. Autoři metody maitri, Jeneane Prevatt, známá jako Jyoti, a její manžel Russell Parker, s Grofovými spolupracovali. Oproti holotropnímu dýchání je součástí maitri více rituálních prvků. Třeba vedená meditace nebo práce s bubnem.
Čtěte také
„V zaběhnutých vzorcích myšlení a prožívání nemáme prostor dotknout se v sobě něčeho hlubšího. Potřebujeme něco jinak.“ To jinak je změněný stav vědomí. Lze ho navodit třeba delším meditačním retreatem nebo několikadenním pobytem ve tmě. Jde to také za pomoci intenzivního dechu. „V takto vyvolaném stavu se v nás otevře vnitřní léčitel.“ Sám psycholog, terapeut a lektor Michal Petr říká, že pro to nenalézá lepší slova.
„Můžeme se dostat hlouběji sami k sobě a zažít něco, co potřebujeme zažít. Vyjádřit z těla nevyjádřenou emoci, napětí, pohyb. Ale můžeme si také uvědomit, že jsme v životě něco nedokončili.“ Metoda je introspektivní, lze nahlédnout situaci, ve které se v životě nacházíme, z jiného úhlu pohledu a hledat odpovědi na otázky o našem směřování a nás samých.
„Dýchání by měli zajišťovat vyškolení lidé. Mnozí z nich jsou terapeuti. Před dýcháním s lidmi probíráme jejich tělesná omezení, psychický stav a jejich očekávání.“ Maitri je slovo ze sanskrtu, znamená milující laskavost. Je to bezpodmínečný, láskyplný přístup k sobě samému. Léčivé je prý i pole, které se v rámci rituálu vytvoří. Lidé si vyhradí čas a pečují o sebe, zároveň je o ně pečováno druhými. I to má ozdravné a terapeutické účinky. Po samotném semináři mohou lidé dostat ještě následnou podporu, zejména pokud byl proces náročný.
Více o průběhu maitri dýchání i popis konkrétních zážitků a situací si můžete poslechnout v celém záznamu pořadu.
Související
-
Nemocnice na kraji vědomí. Jak se léčí duše holotropním dýcháním?
Kdyby do sálu hotelu na pražském Chodově vešel cizí člověk, nejspíše by se vyděsil a přemýšlel, jestli nemá utéct nebo zavolat pomoc.
-
Balanc s Michalem Petrem: Nesnažte se stresu zbavit, nejde to. A neviňte za něj ostatní
„Nemít stres je nemožné, nelze se vyhnout stresorům, tedy tomu, co náš stres spouští,“ vysvětluje psycholog, terapeut a lektor Michal Petr, kterého prý...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.