#MeToo vrací úder: Harvey Weinstein půjde za mříže. Jak to promění debatu o sexuálním násilí?

26. únor 2020

Filmový producent Harvey Weinstein, obviněný téměř stovkou žen ze znásilnění, půjde do vězení. V pondělí nad ním porota vynesla verdikt a shodla se, že je vinný ze znásilnění a vynuceného orálního sexu. Dalších dvou těžších obvinění ho zprostila. Znamená to něco pro debatu o sexuálním násilí v Česku?

Harvey Weinstein rozhodně nebyl prvním mocným mužem obviněným ze znásilnění. Pondělní rozsudek vynesený nad filmovým producentem je však významným krokem v boji proti sexuálnímu násilí. Weinstein byl odsouzen za vynucení orálního sexu u jedné ženy a znásilnění druhé. Délku trestu se teprve dozvíme, hrozí mu ale 5 až 25 let vězení. Navíc čelí dalšímu obvinění ze znásilnění z roku 2013, a tak ho čeká ještě soud v Los Angeles.

Případ bývalého filmového magnáta bedlivě sledoval celý svět. Odhalení, se kterými přišel v říjnu roku 2017 americký The New York Times, spustila kampaň #MeToo, která výrazně přispěla ke změně pohledu na sexuální násilí. Miliony žen po celém světě svému okolí sdělovaly, že i ony mají zkušenost se sexuálním násilím. Samotného Weinsteina označilo jako pachatele násilí téměř sto žen. Jak je možné, že nakonec slavíme jako úspěch to, že padl rozsudek ve dvou případech sexuálního násilí jím spáchaných? Co ten zbytek? Proč se vůbec nedostal k soudu?

Čtěte také

Mnohým svým obětem, většinou herečkám, Weinstein spolu se spolupracovníky vyhrožoval, případně zastrašoval i jejich rodiny. S částí žen uzavřel dohody o vyrovnání, které jim zakázaly o incidentech promluvit. Americké expertky na sexuální násilí hovoří o tom, že by se měl zavést registr podobných dohod. Ve chvíli, kdy se u někoho začnou podobná ujednání opakovat, mělo by se dát proti takovému jednání zakročit. Herveyho oběti jsou také typické tím, že neodpovídají mýtu o ideální oběti. Mýtu o oběti ale neodpovídá většina žen, protože většinu znásilnění spáchá někdo, koho znásilněná zná. Pro tyto ženy je pak mnohem těžší o sexuálním násilí promluvit. Společnost jim má často tendenci nevěřit, házet část viny za to, co se jim stalo, na ně, často se dokonce samy z toho, co se jim stalo, obviňují.

Na tom stavěla obhajobu i Weinsteinova právnička Donna Rotunno, která svou kariéru vybudovala na obhajování mužů obviněných ze znásilnění. Při křížových výsleších poukazovala na to, že obě ženy, které Weinsteina obvinily, s ním i po znásilnění udržovaly pracovní i soukromý vztah. Vyčítala jim, že s Harveym šly samy dobrovolně do hotelového pokoje, a to především proto, že chtěly posunout svou kariéru. Sama by se podle svých vyjádření do takové situace nikdy nedostala, jelikož si na sebe dává pozor. Problém je v tom, že ať už od setkání čekaly herečky cokoliv, znásilnění je znásilnění. Nehraje roli, jestli někam šly dobrovolně, co měly na sobě ani jak dál s dotyčným jednaly. Podle jejich slov byl Harvey násilný, odpor ho vzrušoval. Reakce advokátky zněla, že takhle to v byznysu chodí.

Čtěte také

Není to jen americký problém. O tom, že podobně to chodí i v evropském šoubyznysu, se šušká už léta. Na první veřejná odhalení od českých celebrit si ale ještě musíme počkat. Mezitím se můžeme „kochat“ tím, jak se čeští muži k obtěžování a násilí veřejně sami hlásí, tak jako třeba režisér Jiří Strach, který se fotil v tričku #JeSuisWeinstein. Dalším propagátorem obtěžování je i sexuolog Radim Uzel, který se chlubí tím, že plácá sestřičky po zadku. Jaroslav Kubera to se svým „Drží, mají to rády. Vždycky začnu tím, že je jemně pohladím a zeptám se, jestli náhodou nejsou jako ty blbé Američanky. A nejsou. Akorát jsem už u sedmnáctek a bojím se, aby to nešlo dál. Pětadvacítkám říkám: Jste krásná, ale škoda, že jste pro mě stará“ dotáhl až na předsedu Senátu. 

Bylo by však smutné, kdybychom se opět soustředili jen na prominentní případy. S obtěžováním má v Česku zkušenost každá druhá žena, se znásilněním každá desátá. I jim rozsudek ve Weinsteinově případu může dodat odvahu o svých zkušenostech mluvit. Naopak pěti procentům českých mužů, kteří se v průzkumu z roku 2008 přiznali k tomu, že spáchali sexuální násilí, to nejspíš nevyhovuje. A právě kvůli nim a dalším, kteří se můžou vydat jejich cestou, je potřeba v debatě o sexuálním násilí pokračovat. Díky teď patří především odvážným ženám, které svědčily u soudu s Harveym Weinsteinem. Bezpochyby to vyžadovalo hodně odvahy a síly.

Jak se může rozhodnutí o vině Harveyho Weinsteina odrazit v debatě o sexuálním násilí? A co na to Česko? Poslechněte si komentář Johanny Nejedlové.

Komentáře v rubrice Prolomit vlny vyjadřují názory autora/autorky.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.