Něco je nad námi a my jsme pořád dole. Jak to vidí kněz a sociolog Jan Jandourek?
Jan Jandourek je člověk všestranný a jeho aktivity jsou pestré – sociolog, starokatolický kněz, editor internetového deníku Forum24 a také spisovatel. Posledním přírůstkem do řady jeho autorských děl je svižně napsaná kniha Něco je nad námi a my jsme pořád dole. O čem tento duchovní bedekr pojednává a jaké přemítání nad vlastními zkušenostmi mu dalo vznik, přišel říci do pořadu Hergot!
Zájem o záležitosti „nad námi“ začal u Jana už v dětství. To prožil v katolické oblasti Východních Čech, kde ale stále dřímala tradice spiritismu a žilo povědomí o parapsychologických experimentech tamějšího prvorepublikového sochaře Břetislava Kafky. „Měli jsme sousedku, která nám půjčila knihu Animismus a spiritismus. Byly tam fotky duchů. Třeba duch Abrahama Lincolna i s plnovousem. To bylo divný, že měl plnovous,“ popisuje Jan s úsměvem první kroky na své duchovní cestě.
Zajímá vás, jaké byly ty další? Kdy může víra přinášet vnitřní klid a kdy vést k neurotické skrupulozitě? Jak by Jan naložil se zážitkem zářící a mluvící sochy sv. Václava na Václavském náměstí, která by mu sdělila, že pro něj má velké poslání? Pusťte si záznam rozhovoru!
Související
-
Jde nám o angažovaný buddhismus, říká redaktor časopisu Svět Dharmy Ondřej Sýkora
„Jsme na jedné lodi Buddhovy dharmy, pojďme si pomáhat navzájem!“ hlásí web periodika Svět Dharmy. Zda se daří výzvu plnit přišel říci redaktor časopisu Ondřej Sýkora.
-
O světě Qurandu, severských mýtech a Tolkienovi s religionistou Janem Kozákem
Religionista Jan Kozák vydal svou fikční prvotinu Sága o Lundirovi. O světu Qurand, s různými kulturami, Bohy i náboženském rozměru díla přišel do Hergotu autor promluvit.
-
Spisovatel Carlos Castaneda byl génius, ne vždy pozitivní, říká religionistka Kostićová
Také jste se v některé etapě svého života setkali s fenoménem Castaneda? Místo suchopárných poznámek z pozorování jsou jeho knihy plné fascinujících příběhů.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.