Krabicové dýchání, metoda 5-4-3-2-1. Jaké techniky pomáhají dětem zvládnout strach, úzkost a paniku?
„Často je to škola, strach o rodiče, separační úzkost, strach ze tmy. Děti můžou silně plakat, mělce dýchají, buší jim srdce. Snažíme se jim zklidnit dech pomocí krabicového dýchání, dýchání do jedničky nebo jejich pozornost odvedeme jinam metodou 5-4-3-2-1,“ popisuje Marie Polášková, psycholožka z Národního ústavu duševního zdraví.
„Lehce se to řekne a těžce udělá, ale je velmi důležité, aby rodič zachoval klid. Jakmile dítě uvidí, že rodič, jeho opora, neví, co dělat, může to v jeho vnitřním světě začít spouštět mnohem víc strachu,“ vysvětluje psycholožka. „K technice krabicového dýchání je skvělá aplikace Nepanikař. Ideální je, když dítě dechová cvičení zná, když je s ním rodiče běžně dělají,“ dodává.
Čtěte také
„Je přirozené, že chceme děti ochránit před tím, z čeho mají strach. Často se ale stane, že rodič přijde a vytasí řešení. Neměli bychom děti připravit o šanci popasovat se s tím, čeho se bojí. Cíl můžeme rozdělit na malé kroky a na těch společně pracovat,“ říká psycholožka Marie Polášková z Národního ústavu duševního zdraví.
Poslechněte si Houpačky o tom, z čeho děti mívají strach a jak jim s ním můžeme pomoct.
Související
-
Úzkosti jsou částečně dědičné. Rodiče učíme, aby se nebáli dát strach najevo, ale nepřenášeli ho dál
„Když rodič se svým dítětem pracuje, je to podobně efektivní, jako kdyby šlo o terapeuta,“ říkají Matěj Kučera a Marie Polášková z Národního ústavu duševního zdraví.
-
„Je mi dvanáct a ujel mi vlak.“ V životech dětí je čím dál víc depresí, úzkostí a paniky
„Duševní onemocnění se často projeví kolem třetího roku života. Ale už třeba v roce můžeme nějaké jeho projevy rozpoznat,“ říká dětská psychiatrička Lucia Vašková.
-
Pocit identity je důležitý. Dětem říkáme, že je v pořádku ho řešit a klást otázky, popisuje lektorka
„Námitka dospělých k diskuzi o orientaci a genderu zní, že ‚je toho teď hodně'. Já si myslím, že toho bylo vždycky stejně. Jen se to potlačovalo,“ říká Kateřina Štiplová.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka