Krabicové dýchání, metoda 5-4-3-2-1. Jaké techniky pomáhají dětem zvládnout strach, úzkost a paniku?

7. únor 2024

„Často je to škola, strach o rodiče, separační úzkost, strach ze tmy. Děti můžou silně plakat, mělce dýchají, buší jim srdce. Snažíme se jim zklidnit dech pomocí krabicového dýchání, dýchání do jedničky nebo jejich pozornost odvedeme jinam metodou 5-4-3-2-1,“ popisuje Marie Polášková, psycholožka z Národního ústavu duševního zdraví.

„Lehce se to řekne a těžce udělá, ale je velmi důležité, aby rodič zachoval klid. Jakmile dítě uvidí, že rodič, jeho opora, neví, co dělat, může to v jeho vnitřním světě začít spouštět mnohem víc strachu,“ vysvětluje psycholožka. „K technice krabicového dýchání je skvělá aplikace Nepanikař. Ideální je, když dítě dechová cvičení zná, když je s ním rodiče běžně dělají,“ dodává.

Čtěte také

„Je přirozené, že chceme děti ochránit před tím, z čeho mají strach. Často se ale stane, že rodič přijde a vytasí řešení. Neměli bychom děti připravit o šanci popasovat se s tím, čeho se bojí. Cíl můžeme rozdělit na malé kroky a na těch společně pracovat,“ říká psycholožka Marie Polášková z Národního ústavu duševního zdraví.

Poslechněte si Houpačky o tom, z čeho děti mívají strach a jak jim s ním můžeme pomoct.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.