V Praze jste jako katolík tak trochu exot, říká rytíř a známý novinář Luboš Palata

5. únor 2024

Cesty lidského ducha jsou nevyzpytatelné. Po nedávných osobněji laděných rozhovorech v rámci volného seriálu Renegades, kdy zpovídaní hosté spíše svou spiritualitu opustili, přináší pořad Hergot! povídání o přijetí víry. U mikrofonu byl tentokrát zpovídán novinář Luboš Palata, který se po padesátce nachal pokřtít a stal se katolíkem. Následně dokonce i rytířem Řádu Božího hrobu jeruzalemského.

S katolickým myšlením se Luboš Palata začal blíže seznamovat poté, kdy si před pár lety podal přihlášku na kombinované studium aplikované etiky vyučované na Katolické teologické fakultě.

Čtěte také

Intelektuální zkušenost následoval niterný prožitek z postního ztišení před Velikonocemi v klášteře Dobrá Voda u Mariánských Lázní. „To je něco takovýho, jako kdybys šel na první zápas ve fotbale v životě a šel bys na Real Madrid s Manchestrem,“ vysvětloval zážitek synovi fotbalistovi.

Ještě v klášteře se známý novinář rozhodl, že se nechá pokřtít. Duchovní cesta jej také zavedla k starobylému Řádu Božího hrobu, jehož se stal rytířem. Palata o své spiritualitě hovoří s vděčností. K občasnému pozdviženému obočí okolí podotýká: „Obávám se, že v Praze jste jako katolík tak trochu exot. A musíte si na to zvyknout. Snažím se lidem, kteří nad tím ohrnují nos říkat: ‚zkuste si to, třeba nad tím ohrnovat nos nemusíte’.“

Zajímá vás, jak z duchovního hlediska vypadala nenáboženská etapa života Luboše Palaty? Co je to Řád Božího hrobu a co znamená být v současnosti jeho rytířem? Co je pro tohoto čerstvého konvertitu nejdůležitější? Poslechněte si záznam rozhovoru!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.