Nejlepší cestovatelské příběhy roku 2020 v pořadu Casablanca

10. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Norské moře: kosatky

Svatební cyklocesta po Japonsku, silné ženské příběhy o překonávání vlastních limitů, autostop na pól chladu i přechod Jižní Ameriky... Nabízíme ohlédnutí za skvělými cestovatelskými rozhovory a také všemi komplikacemi, které v roce 2020 při cestování i vysílání přinesla koronavirová pandemie.

Čtyřčlenná rodina Berkových se dvěma malými syny cestuje po Evropě na kole. Letos se „Berkovi na kolech“ vydali přes Itálii a Španělsko na Britské ostrovy a za 6 měsíců ujeli 13 000 kilometrů. Domů do Česka přijeli ze Slovenska, protože chtěli dorazit co nejpozději. (P. S. Berkovi teď čekají třetí dítě, takže uvidíme, jaká karavana na cesty vyrazí příště.)

Stopem na Ojmjakon, nejchladnější místo zeměkoule

Slovenský cestovatel Jozef Krajňák se vydal na Sibiř za nejnižšími teplotami. Poslechněte si jeho vyprávění o životě v minus padesáti stupních. O jeho autostopu na Ojmjakon jsme vysílali Casablancu, která se stala posledním dílem natočeným před koronavirovou pandemií. Ta si následně vynutila čtvrt roku natáčení na dálku z domovů.

Jan Rendl alias Honza na cestě ušel 10 000 kilometrů po Jižní Americe. Vydal se z kolumbijské Bogoty přes Ekvádor, Peru, Bolívii a Argentinu do Chile. Trvalo mu to 315 dní. Vysílání Casablanky s ním už probíhalo kvůli koronavirovým omezením na dálku a také to byla cesta, kterou pandemie přímo zasáhla. Mezi dalšími koronavirovými díly byla jako host Manuela Coufalová, která uvízla na Tahiti, Marek Jelínek, který se musel vrátit z koloběžkového pokusu přejet Afriku, a mnozí další.

Z cesty Honzy Rendla

Michal a Zuzka Blažkovi alias Mizubizu se vydali na roční svatební cestu přes celé Japonsko od severu k jihu. Vyrazili jen pár dní po své svatbě, a to s koly, která ještě nestihli ani vybalit z krabic. Sestavovali je až na severu Japonska. Na kole cestovali i přesto, že Michal cyklistiku nemá rád a do té doby na kole prakticky nejezdil.

V roce 2020 jsme přivítali také několik absolutních, těžko napodobitelných originálů. Například to byl Zbyněk Vintr, cestovatel se 130 000 kilometry na kole a milovník grindcoru zároveň. Anebo slovensko-syrský cestovatel Amin. Vyprávěl o svých cestách stopem a na nákladních vlacích. Nelegálnímu a nebezpečnému trainhoppingu se věnoval v Mexiku, Americe i na Slovensku. Setkal se s drogovými kartely, vlaky všeho druhu a opojným pocitem svobody.

Na nákladních vlacích horami, pobřežím i pouštěmi

Petr Slezák vyprávěl v Casablance o potápění pod ledem v ruském Bílém moři, o šnorchlování s kosatkami u norských břehů a dalším poznávání nádhery severního podmořského života. Do pořadu tak přinesl velký kus netradiční severské romantiky.

Danny Menšík, první člověk na světě, který přešel 1 km na highline, se v posledních letech věnuje lezení, skialpinismu a slackliningu i dechberoucím kombinacím toho všeho. Danny Menšík a jeho francouzská parta například napnuli highline v Chamonix na spektakulární věž Aiguille de Roc s názvem Un petit goût de reviens-y ve výšce bezmála 3500 m, kam bylo potřeba nejdřív vylézt a také přespat na úzké římse.

Veronika Hurdová alias Krkavčí matka s dětmi na cestách

Hned několik Casablanek jsme nejenom kvůli korona omezením věnovali cestování po Česku. Martin Úbl má za sebou treky v Nepálu, Jižní Americe, na Balkáně i v Kanadě. Právě při 1200 km dlouhém Great Divide Trailu v kanadských Rockies ho napadlo, že by něco podobného, i když méně divokého stálo za to připravit i v Česku.

V Casablance se také letos objevily minimálně tři silné ženské životní příběhy spojené s cestováním. Mluvili jsme s Lenkou Krákorovou o cestování s depresí. S Lenkou Linhartovou jsme zase hovořili o cestování s tříletým autistickým synem. Veronika Hurdová alias Krkavčí matka je pro změnu vdova, matka tří dětí a spisovatelka, blogerka, která sdílela své zkušenosti a tipy na cestování s malými potomky.

Rok 2021, ve kterém Casablanca oslaví 15. narozeniny, jsme otevřeli v Antarktidě. Kam se vydáme dále? Poslechněte si výběr toho nejlepšího z roku 2020 a těšte se na nové příběhy!

autor: Pavel Sladký
Spustit audio