Best of 2023. Cestovatelský podcast Casablanca byl plný dobrodružství

31. prosinec 2023

Velká osobní vítězství a sebepřekonání. Hory, moře, pouště. Pěšky, na kole, na lodích a paddleboardu, na paraglidu i na motorce. Oči otevřené a hlavy vnímavé. Nabízíme vám výběr 10 silných a okouzlujících cestovatelských zážitků, vysílaných v roce 2023 v cestovatelské Casablance.

Pavlína Adam přešla jako první Češka nepálský Great Himalaya Trail, tedy 1700 kilometrů přes celý Himálaj. Byla to i vnitřní cesta. Krásná a těžká. Mnoho kilometrů například Pavlína absolvovala v „jeskyni bolesti“ a zacyklených myšlenkách, jak vyprávěla v epizodě Casablanky hned na začátku roku 2023.

Dvojnásobně byl v roce 2023 hostem Casablanky vodák Milan Pachlopník, který si zamiloval severozápadní teritoria Kanady a arktickou tundru a považuje je za „nejzdravější divočinu“. Proplul námořní trasu zvanou Inside Passage. Velryby a kosatky měl na dotek.

Čtěte také

Aneta Vachová přešla Pacific Crest Trail, a to navzdory zranění a dalším potížím. Hikerka Aneta Vachová vypráví o samotě, přírodě i hledání vlastního tempa a komfortu dlouhé chůze. Tento díl mimochodem patřil společně s vyprávěním Elišky Kopicové a Milana Pachlopníka k nejposlouchanějším a nejsdílenějším z celého roku.

Matúš Lašan a jeho žena Ania šli od dubna do listopadu svou vlastní trasou přes hory Evropy z Bulharska do Španělska přes hory Balkánu, Alpy i Pyreneje. „Nebylo to zadarmo,“ říká Matúš ve vyprávění, které jejich výkon shrnuje.

Čtěte také

Více než 10 000 kilometrů a 5 měsíců. 36 obědů a večeří s místními, 15 návštěv u nich doma, 816 volání k modlitbě, 2 skleničky vína, 1 ramadán, 1 pokuta. Takovou statistiku si přivezla česká cestovatelka Dominika Gawliczková ze Saúdské Arábie a také Spojených arabských emirátů, Bahrajnu, Kuvajtu a Kataru.

Neobjevený klenot mezi dálkovými traily. Tak označuje dvojice Marie Šnajdrová a Alena Mahlejová alias „Alča a Mája – Aawesome.cz“ drsnou, 2009 kilometrů dlouhou Pacifickou severozápadní stezku ve Spojených státech.

Bikepackeři, dálkoví cyklisté a milovníci amerických trailů Johana Šťastná a Roman Bojda jsou první Češka a první Slovák, kteří zdolali tři cyklotrasy ve Spojených státech, označované za Triple Crown bikepackingu.

„Mořská vlčice“ Maruška Poláková se zamilovala do života na vodě a na lodích. Z Dunaje postupovala do příbřežních evropských vod a nakonec i k plavbám do arktických a antarktických krajin. Nejen své nové zážitky ze Špicberk vyprávěla v cestovatelské Casablance.

Čtěte také

Tadeáš Šíma jel z Kostariky do Mexika na kole. Při nepodařeném paraglidovém přistání si pochroumal koleno a musel zvládnout 3000 kilometrů i s touto obtíží, aby mohl na závěr vystoupit na nejvyšší sopku Severní Ameriky Pico do Orizaba.

„Většina praštěných nápadů mi v životě vyšla. A nic by se nemělo odkládat.“ Tím se řídí úřednice a paddleboardistka Monika Klemšová. Má za sebou tisíce upádlovaných kilometrů i tři skandinávské expedice.

Poslechněte si výběr z nejlepších zážitků v „best of 2023“ sestřihu z cestovatelského podcastu Casablanca. A přijďte oslavit 18. narozeniny Casablanky 26. ledna 2024. Večírek se koná od 19:00 v Kasárnách Karlín a je koncipovaný jako setkání posluchačů, tvůrců a hostů pořadu. Vstup je zdarma a všichni jsou vítaní.

Casablanca

Casablanca živě!

26. ledna 2024 pak přijďte zažít Casablanku naživo. Od 19:00 pořádáme narozeninový večírek podcastu v Kasárnech Karlín. Vstup je zdarma a info najdete na Facebooku pořadu.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související